P1040737

Slavnostní křest nového mobiliáře na cyklostezce Oslavany-Ivančice

Dne 30. července 2016  dopoledne proběhla na cyklostezce Oslavany-Ivančice slavnostní projížďka spojená s křtem nového mobiliáře. Akce se zúčastnily desítky cyklistů z obou měst.  Start symbolické projížďky se konal v Oslavanech na zámku a cílem byla pouť v Ivančicích. Nově vybudované prvky byly pokřtěny oslavanským pivem a vodu z řeky Oslavy.

Za rok od slavnostního otevření cyklostezky již uplynulo v řece Oslavě mnoho vody, stejně tak se ukázalo, že nová cyklostezka nazvaná „Cyklostezka Miloše Musila“ vybudovaná Mikroregionem Ivančicko byl počin správným směrem a je hojně využívaná cyklisty, pěšími či bruslaři. Po zahájení provozu bylo zřejmé, že spousta cyklistů, ať místních, či turistů o cyklostezce stále nevědělo. I přes velkou publicitu jsme často viděli skupinky cyklistů, kteří jako dříve, jezdili po krajské komunikaci mezi městy. Proto Mikroregion začal hledat cesty, jak povedené dílo více zpropagovat a v další fázi ještě zatraktivnit. Zrealizovat by to nebylo možné bez finančních příspěvků od Nadace ČEZ.

Na podzim 2015 byl dokončen první krok – ve městech Oslavany a Ivančice bylo umístěno v ulicích na sloupy informačních značek a veřejného osvětlení naváděcí značení na cyklostezku, aby se o ní dozvěděla široká veřejnost a všichni věděli, kudy se na ní dostanou.  Kromě místního značení byly dále zvoleny formy internetových propagací, ať se jednalo o zanesení informací na významné turistické servery, či zpracování videoprezentace cyklostezky. Další fáze zatraktivnění cyklostezky následovala na jaře letošního roku. Mikroregion za tímto účelem oslovil místního umělce Josefa Zahradníka. Cílem spolupráce bylo vybudovat nová místa pro odpočinek  – lavičky, odpočívadla, ale také poskytnout informace o lokalitě z hlediska přírodních, či historických souvislostí. Toho se ujala Ing. Jitka Vágnerová, sesbírala a veškeré informace přehledně zpracovala do infotabule. A co je pro oblast typické? Lokalita je domovem mnoha ptáků, třeba ledňáčka říčního. Ryby v řece také ještě nevyhynuly. To vše byly inspirace pro zhotovení tematicky laděných prvků ze dřeva, které budou ještě více lákat nejen místní, ale i turisty. Alegoricky a recesisticky pojatý prvek „pomník padlému neznámému cyklistovi“ má podobu se skutečně žijícími osobnostmi čistě náhodnou. Je to i malý příspěvek k bezpečnosti cyklistů, aby se zamysleli, že je důležité respektovat přiměřenou rychlost i ostatní uživatele.

Slova však nedokáží správně vystihnout mistrovsky pojaté umělecké vyjádření, proto nezbývá nic jiného než doporučit, abyste se sami vydali na cyklostezku přesvědčit, že i Ivančicko dokáže z hlediska turistického ruchu něco zajímavého a nového nabídnout.

Publikováno v Cyklostezky Mikroregionu.