Vydařený druhý ročník akce „Za kounickou frankovkou“

IMG_20170527_124930_HDR (1)Milovníci vína v Mikroregionu Ivančicko si opět přišli na své. Poslední květnový víkend byl totiž již druhým rokem ve znamení festivalu otevřených sklepů v dolnokounické oblasti, konkrétně se jedná o zapojené obce Moravské Bránice, Nové Bránice, Dolní Kounice a Trboušany. Akci pořádá Bratrstvo vinařů a kopáčů 1737 z Dolních Kounic za podpory Jihomoravského kraje.

V sobotu 27. května 2017 otevřelo své sklepy celkem 18 vinařů ze 4 obcí. Místní vinaři si pro návštěvníky nachystali svá nejlepší vína, včetně vyhlášené a jedinečné Kounické Frankovky, kterou bylo možné ochutnat na každém stanovišti. Kromě frankovky však bylo možné ochutnat řádově stovky různých vzorků tradičních i méně známých odrůd. A jak vlastně celá akce probíhá? Na místě s prodejem vstupenek bylo možné za 300,- Kč získat skleničku na víno, nosičku, informační leták a 10 franků. Franky jsou totiž „místní festivalová měna“, za kterou lze získat u vinařů ochutnávku. Jde o množství zpravidla 0,5 dcl, ale někteří štědří vinaři při nalévání na míru striktně nehleděli, takže nikdo si na podmíru rozhodně stěžovat nemohl. Vysoce kvalitní vzorky vín byly nabízeny za 2 franky. V letáku byly přehledně zakreslené mapky jednotlivých obcí včetně vyznačení jednotlivých vinařství. Zpravidla u každého vinaře pak bylo k dispozici i malé drobné občerstvení – tradiční buchtičky, koláčky, škvarky, chléb, různé domácí pomazánky. Nejvíce gastronomických specialit bylo možné najít v Dolních Kounicích, kde se nabízela například pečená kolena, grilované cigáry, hamburgery. Naopak úplná absence teplé kuchyně byla v obci Moravské Bránice, což by možná mohl být námět pro vylepšení na příští ročníky akce, pokud zde nebude otevřena nová restaurace. Nechyběly ani ochutnávky velmi kvalitních domácích sýrů, které také byly regionálním produktem, a to z nedalekých Jezeřan-Maršovic. Každý z vinařů nabízel něco zajímavého a Pro přesun mezi jednotlivými obcemi fungovala kyvadlová autobusová doprava, konkrétně šlo o 2 spoje, které v průběhu jedné hodiny vždy urazily trasu po všech zapojených obcích.

IMG_20170527_151137_HDR

Počasí akci letos více než přálo, slunečno a teploty nad 25 stupňů byly tou nejlepší pozvánkou k ochlazení do jednotlivých sklepů či posezení. Všude panovala pohoda a především přátelská, téměř domácí atmosféra. Mezi návštěvníky a vinaři probíhaly živé diskuze na různá témata o víně. Lepší formu propagace si místní vinaři, dle mého názoru, nemohou přát. Věřím, že s každou takovou akcí vzroste počet zákazníků, kteří si i v průběhu roku raději zajedou pár kilometrů pro kvalitní místní víno od „svého“ vinaře, než aby kupovali za stejnou či vyšší cenu pochybnou kvalitu v supermarketech. Otevřené sklepy nejsou pouze jen o ochutnávání vín, ale především o navázání vztahů mezi návštěvníky a vinaři, poznání tradic, krás a půvabu Jižní Moravy a vinařství.

Ing. Bohumil Smutný

IMG_20170527_140521_HDR

Publikováno v Informace z obcí Mikroregionu.