banner web3

Výstava Mikroregionu Ivančicko přiblíží tradice i krásy regionu tří řek

AKTUÁLNĚ: Výstava je vzhledem k aktuálním vládním nařízením do 25. října uzavřena. Pokud půjde vše podle plánu, od 26. října bude opět zpřístupněna a prodloužena ještě do konce listopadu.

Historicky první výstava Mikroregionu Ivančicko je pro veřejnost přístupná od pátku 9. října 2020 v Památníku Alfonse Muchy na Palackého náměstí 9 v Ivančicích (budova Kulturního a informačního centra města Ivančice). Mikroregion Ivančicko byl založen v těchto dnech přesně před 17 lety. Jako malý narozeninový dárek věnuje všem zájemcům tuto zajímavou výstavu, jejíž hlavní část se nachází nejen ve sklepních prostorách Památníku A. Muchy, ale i dalších místnostech budovy. Budete mít možnost seznámit se jak s historií, současností, zajímavými místy, tak i např. tvorbou dětí ze škol a organizací pracujících s mládeží. Můžete zde třeba vidět exponáty, jak dřív v našich obcích vypadalo typické venkovské selské stavení s kravkou…

Poznáte i prolínání historie do současnosti, kdy se ve spoustě obcí obnovují hody a s nimi i tradiční kroje. Několik takových hezkých krojů z našich obcí je zde vystaveno. Obrazy s romantickými pohledy na krásy naší krajiny, řeky, památky a naše obce od akademického malíře Svatopluka Drápala z Biskoupek vás jistě také pohladí na duši. Prostor jsme poskytli také dětem z místních škol, aby výtvarně či kresbou ztvárnily jejich vztah k obci, kde žijí a k Mikroregionu Ivančicko, nebo se prostě jen pochlubily svými školními výtvarnými pracemi. Nápaditostí těchto výtvorů budete překvapeni. Každá členská obec Mikroregionu zde má své informační panely, které vás seznámí, co zajímavého se kde nachází, kam si lze zajet na výlet, jaké akce se tam pořádají. Další částí výstavy jsou umělecké fotky, které pořizují členové místního fotoklubu FotKI Ivančice. Pomyslnou třešinkou výstavy je pak zcela jedinečný historický exponát, který poskytlo Muzeum Brněnska – Muzeum v Ivančicích, a tím je plastický model města Ivančice v roce 1875 od Jakuba Svobody, který byl zhotoven v roce 1925. Budete opravdu překvapeni, když si sami porovnáte, jak se Ivančice od té doby změnily. Tento model zde najdete od 26.10.2020.

Tajemník Mikroregionu Ivančicko Ing. Bohumil Smutný k výstavě uvedl: „Díky vynikající spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany a podpoře Nadace ČEZ pořádáme tuto vůbec první regionálně orientovanou výstavu, která si klade za cíl návštěvníky seznámit se zajímavostmi a krásami našeho regionu. V předešlých letech jsme turistům častokrát prezentovali náš mikroregion na mezinárodních veletrzích cestovního ruchu. Nesmíme však zapomínat ani na propagaci v samotném regionu. Stále více zjišťujeme, že ani mnoho místních lidí z našich obcí, nebo přijíždějících turistů, neví o všem, co zajímavého mohou v blízkém okolí navštívit. Nejsou dobře seznámeni s tím, jaké obce vůbec tvoří území našeho mikroregionu. Dali jsme si za úkol zapracovat na zlepšení prezentace našeho mikroregionu i v rámci území samotného mikroregionu a blízkého okolí. Pořád je zde něco nového, co lze objevovat.  Je mi jen líto, že kvůli aktuálním opatřením proti šíření nemoci Covid-19 nemůžeme tuto naši první výstavu plnohodnotně zahájit vernisáží. Všechny vás proto srdečně zvu jménem Mikroregionu Ivančicko k bezplatné a bezpečné individuální prohlídce výstavy, jejíž otevírací doba se shoduje s provozní dobou Kulturního a informačního centra v Ivančicích, viz webové stránky https://ivancice.colosseum.eu. Výstavu je možné vzhledem k aktuálním vládním nařízením navštívit ještě do neděle 11.10.2020, poté však bude muset být na 14 dní uzavřena. Pokud půjde vše podle plánu, od 26. října bude opět zpřístupněna a prodloužena ještě do konce listopadu.“

Výstava Mikroregionu Ivančicko-3

Publikováno v Dobrovolný svazek obcí informuje,Informace z obcí Mikroregionu,Pozvánky na akce v Mikroregionu,Projekty centra společných služeb.