Projekt „Mikroregion Ivančicko pro seniory a handicapované“

Stručně o projektu

banner-IvancickoCílem projektu „Mikroregion Ivančicko pro seniory a handicapované“ je zajistit seniorům a handicapovaným z členských obcí MR Ivančicko, aby měli možnost zapojit se do společenského života, podpořit jejich informovanost, poskytnout bezplatnou právní pomoc, vzdělání a podpořit jejich další aktivity. V rámci projektu budeme realizovat zejména tyto aktivity: – zapojíme cílové skupiny a partnery do projektu, – vytvoříme katalog veřejných služeb a bezpečnosti, – zajistíme fungování bezplatné všeobecné informační a právní poradny, – uspořádáme bezplatné vzdělávací kurzy a přednášky v oblasti prevence, bezpečnosti a výpočetní techniky, – propojíme seniory a děti ze škol, – uspořádáme společné setkání seniorů z obcí MR Ivančicko, – podpoříme sportovní, kulturní a poznávací aktivity pro seniory, – uspořádáme filmové podvečery, – zajistíme integraci handicapovaných dětí prostřednictvím tvořivých dílen a uspořádáním sportovní akce. Projekt finančně podpořil dotací Jihomoravský kraj.

.


Zveme vás na aktuální akce

V současné chvíli se žádné nové akce nejsou, na podzim 2020 připravujeme pokračování projektu.

 

Preventivně informační leták pro seniory o koronaviru (ke stažení ZDE)

 

HLEDÁME AKTIVNÍ SENIORY A HANDICAPOVANÉ DO ŠKOL A ŠKOLEK

Mikroregion Ivančicko v rámci projektu pro seniory ve věku 55+ a handicapované osoby, hledá seniory a handicapované do škol a školek k propojování mezigeneračních aktivit.

Naší myšlenkou je najít aktivní seniory a handicapované, kteří něco šikovného umí či znají a chtějí se ve svém životě cítit ještě nějak užiteční. 😊

 Máte co nabídnout?

 • Umíte plést, háčkovat, vyšívat, paličkovat, vařit, péct, něco vyrábět, plést velikonoční pomlázky, zpívat, hrát na hudební nástroj či jiné dovednosti? Máte chuť tyto dovednosti naučit děti v Základní škole?
 • Anebo rádi vyprávíte pohádky či příběhy, hrajete divadlo? Hledáme i čtecí babičky a dědečky, kteří by občas zavítali do Mateřské školky a dětem něco hezkého přečetli či s nimi strávili nějaký čas, popovídali si a podobně.
 • Jen vy jste osobně zažili historii (válku, poválečnou dobu, socialismus, revoluci, …). Přijďte mezi žáky základní školy na besedu, povyprávět o svých zážitcích a zkušenostech z vašeho dětství, mládí, … Co jste prožili, ale mladá generace už si podobné věci nedokáže ani představit. Jak se žilo na vesnici, jak ve městě, jak se žilo bez moderních technologií, mobilů, počítačů a sociálních sítí.
 • Na školách je také velký zájem o propojování generací formou „kaváren“. Senioři – rodiče – děti – učitelé. Co si s dětmi něco jen tak vyrobit či upéct, uvařit kávu či čaj, přitom si popovídat, vzájemně si vyměnit své zážitky a zkušenosti, zazpívat si, zahrát na hudební nástroj a pak si připravené jídlo společně sníst, vypít – zkrátka, udělat si jen tak společné hezké odpoledne?

 Hledáme právě Vás? Kontaktujte koordinátorku projektu paní Jitku Živnou na tel. 775 195 763 nebo e-mailem: zivna@ivancicko.com. Rádi Vás uvítáme a propojíme se základními a mateřskými školami v našem Mikroregionu. Mezi školami je o Vás velký zájem – těší se na Vás – tak se nebojte a ozvěte se. Bude to zajisté přínosné pro všechny zúčastněné skupiny. 😊

read-1710011_1280  wickerwork-1314017_1280  for-reading-813666_1280  crochet-450724_1280  granny-4219405_1280  crafts-2527016_1280


Co jsme vám nabídli v pilotním projektu?

Preventivně informační leták pro seniory o koronaviru

Ve spolupráci s Pečovatelskou službou Ivančice Mikroregion Ivančicko vytvořil preventivně informační leták pro seniory o koronaviru. Leták cílí především na ty, kteří nemají přístup k Internetu. Vytištěno bylo celkem 5 000 ks a byly distribuovány do obcí Mikroregionu Ivančicko.

Katalog veřejných služeb pro seniory a handicapované

Mikroregion Ivančicko vytvořil Katalog veřejných služeb pro seniory a handicapované obsahující souhrnné informace z jednotlivých obcí našeho regionu (parkovací místa pro invalidy, přehled bezbariérově přístupných veřejných míst, přehled institucí a budov, které jsou pro invalidy nepřístupné či přístupné s omezením, setkávání seniorů, zdravotnictví, kontakty na různé instituce, přehled sociálních služeb, linky důvěry a další důležitá čísla a kontakty.

Katalog bezpečnosti pro seniory a handicapované

Mikroregion Ivančicko vytvořil Katalog bezpečnosti pro seniory a handicapované, včetně důležitých kontaktů na informační a poradenské linky.

 

Bezplatná právní poradna pro seniory z obcí MR Ivančicko – ČERVEN 2020

Cílem aktivity bylo zajištění osobních konzultačních hodin pro seniory a handicapované s advokátkou.
Možná (nabízená) témata poskytovaného právního poradenství:

 • Dědické řízení (náležitosti k sepsání závěti, povinnosti v dědickém řízení)
 • Reklamace s poskytovanými službami
 • Odstoupení od smluv (dodávky energií,…)
 • Občanskoprávní spory (sousedské vztahy, vztahy v rodině)
 • Jiná dle zájmu klientů

Právní poradna pro seniory

Bezplatná dluhová poradna pro seniory z obcí MR Ivančicko

Cílem aktivity bylo zajištění konzultačních hodin pro seniory a handicapované s finančním poradcem – specialistou na oddlužnění.
Možná (nabízená) témata poskytovaného dluhového poradenství:

 • Finanční problémy
 • Nezvládání splácení půjčky
 • Vaše dluhy, či dluhy vašich dětí a exekuce
 • Nezávazné informace o možnostech řešení vaší situace

Dluhová-poradna-propagace

Plavání v bazénu v Nové Vsi – snížené vstupné pro seniory a handicapovné

Plavání plakát     Plavání plakát - červen

Filmové podvečery v kině Réna Ivančice

Pro seniory se sníženým vstupným 70,- Kč.

 • Neděle 12.1.2020 v 18:00 hod. – Vlastníci (komedie ČR 2020) – Hrají: T. Voříšková, V. Kotek, K. Melíšková, P. Tomicová, L. Trojan, J. Lábus, O. Malý a další.
 • Pátek 7.2.2020 v 18:00 hod. – Příliš osobní známost (komedie ČR 2020) – Hrají: E.Balzerová, T. Dyková, P. Hřebíčková
 • Neděle 8.3.2020 v 16:00 hod. – Chlap na střídačku (komedie ČR 2020) – Hrají: I. Chýlková, L. Žáčková, J. Langmajer
 • Neděle 28.6.2020 v 17:00 a ve 20:00 hod. – 3 Bobule (komedie ČR 2020) – Hrají: Tereza Ramba, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Václav Postránecký a další.

KINO LEDEN - plakát     KINO Únor, Březen - plakát     KINO ČERVEN - plakát

Dílny pro handicapované děti

Ve spolupráci s partnerem projektu Jednotou bratrskou Ivančice se snažíme i o integraci handicapovaných dětí mezi zdravé děti formou rukodělných dílen za přítomnosti odborných instruktorů. Délka jedné lekce je dvě hodiny, kapacita 5 dětí. Náplní dílen byla práce se dřevem, výroba hezkých hraček, radost z výrobků, osvojení pracovních návyků, podpora tvořivosti, přátelská atmosféra.

Místo konání dílničky: Jednota bratrská Ivančice, Komenského nám. 1611/9a, 664 91 Ivančice (průjezdem od ivančické pošty nebo z náměstí kolem ZUŠ). www.jbivancice.cz

Dílny - plakát - změna termínů

Poznávací zájezd pro seniory do partnerského města Sládkovičovo

za relaxací a gastronomií – pro seniory se slevou na autobusovou dopravu – sobota 7.3.2019

 • 10:00 – 12:30 hod. účast na XIII. Mezinárodním klobásovém festivalu ve Sládkovičovu – volná zábava, ochutnávky, muzika, nákupy, prohlídka města,…
 • 12:30 hod. odjezd na koupání do termálního koupaliště
 • 13:00 – 17:30 hod. koupání v Termálním koupališti THERMALPARK Dunajská Streda – bazény, sauny…
  Místo koupání je možný volný program mimo termální koupaliště (prohlídka města, nákupy,…).
 • 17:30 hod. odjezd zpět domů.

plakat_navrh

Autobusové zájezdy za kulturou do Brna

 • 18.2.2020 v 18 hod., Městské divadlo Brno, muzikálová komedie Donaha! – z dotace je hrazena autobusová doprava v plné výši.
 • 14.4.2020 v 19 hod. Mahenovo divadlo Brno, činoherní inscenace HANA – z důvodu nouzových opatření spojených s koronavirem bylo představení zrušeno.

MIKROREGION IVANČICKO ZVE SENIORY NA AUTOBUSOVÝ ZÁJEZD DO MĚSTSKÉHO DIVADLA V BRNĚ-5     Plakát HANA 2

 

Společné setkání seniorů z obcí MR Ivančicko

10.6.2020

 • 14:00 hod. Koncert pod okny Penzionu pro důchodce Ivančice

Hráli: Josef Bouda a Radek Verner – Karel Gott revival Morava (http://www.karelgottrevivalmorava.com)

 • 15:00 hod. Zámecký park Oslavany (v případě špatného počasí v Dělnickém domě).

Program:
15.00 – 15:15 hod.          Slavnostní zahájení akce
15:15 – 15:45 hod.          Seniorský pěvecký sbor BÁDULE – zpěv
15:45 – 16:00 hod.          skupina historického šermu KROHIS – ukázky střetnutí bojovníků z vikingských dob
16:00 – 16:30 hod.          Adéla Rausová – zpěv
16:30 – 17:30 hod.          Karel Gott revival Morava

Na setkání byla zdarma zajištěna autobusová doprava z jednotlivých obcí Mikroregionu.

Koncert pod okny Penzionu     Společné setkání seniorů 2


Koordinátorka projektu: Jitka Živná
tel. 775 195 763, mail: zivna@ivancicko.com.

Logotyp_jihomoravsky_kraj_RGB