Dolní Kounice

Dolní Kounice

5Třetí největší město Mikroregionu Ivančicko leží na spojnici měst Ivančice a Pohořelice asi 20 km jihozápadně od jihomoravské metropole Brna. Rozprostírá se v nadmořské výšce 194 metrů. Leží v údolí řeky Jihlavy, rozloženo po obou jejích březích mezi posledními výběžky Bobravské vrchoviny.

Dolní Kounice se mohou pochlubit především nebývalou koncentrací památek, které se zachovaly na jeho poměrně malé rozloze. Na kopci pravého břehu řeky Jihlavy dominuje mohutný komplex zdejšího hradu a zámku. Pod ním se nachází zřícenina krásného premonstrátského kláštera Rosa coeli. Na protějším kopci se pak tyčí barokní kaple sv. Antonína.

V katastru města najdeme další množství starobylých památek, židovské getho s židovskou synagogou a hřbitovem, kostely, kaple, měšťanské domy a menší sakrální stavby. Malebné městečko je  obklopeno vinicemi, plodící vinnou révu vynikající kvality. Nejznámější odrůdou je proslulá Frankovka.

Nejvýznamnější každoroční akce ve městě:

Svatogothardské vinařské slavnosti (nejbližší víkend 5. květnu), Antonínská pouť (červen), Historické slavnosti města (první víkend v září) a Svatováclavské hody (září – víkend nejbližší svátku Sv. Václava).

 

Kontaktní údaje:Dolní Kounice -Kostel sv petra a Pavla Dol. Kounice

Město Dolní Kounice
Masarykovo náměstí 66/2Dolní Kounice - Klášter Rosa coeli Dol.KouniceDolní Kounice - Panorama
664 64 Dolní Kounice

Tel: 513 030 411
E-mail: info@dolnikounice.cz
www.dolnikounice.cz