Oslavany

erbOslavany

Oslavany - 1_Zámek Oslavany Druhé největší město Mikroregionu Ivančicko je vzdálené od Brna 25 km a leží na rozhraní Dyjsko-Svrateckého úvalu a Českomoravské vrchoviny, je tedy pomyslnou bránou do Vysočiny. V minulosti hornické město leží na vstupu do krásné přírody v údolích řeky Oslavy a potoků Ketkovského a Balinky. Začíná zde přírodní park Oslava a na něj navazují přírodní parky Chvojnice a Pojihlaví. V meandru řeky Oslavy pod kopcem Kukla je naučná stezka permokarbonu Boskovické brázdy. Městskou částí je bývalá hornická obec Padochov.

Mezi nejvýznamnější pamětihodnost města patří renesanční zámek. Je zde jedno z největších arkádových nádvoří v ČR, Hasičské muzeum s koňskými stříkačkami (nejstarší je dřevěná stříkačka z roku 1802), Muzeum regionu, hornictví a energetiky s rozsáhlou sbírkou rádií, spotřebičů a maketa důlního díla ve skutečné velikosti. Nově je na zámku stálá výstava krátkých palných zbraní. Kromě zámku je v Oslavanech ještě řada dalších stavebních památek (kostel sv. Mikuláše, sochy, náhrobky těžařů i obětí důlních neštěstí).

Příjemným osvěžením nejen v horkých letních dnech je oslavanské pivo, které se vaří na zámku. Současná společnost Městský zámecký pivovar Oslavany provozuje nový minipivovar, vaří spodně kvašená nefiltrovaná piva plzeňského typu a můžete ochutnat desítku Opál, dvanáctku Jantar a polotmavou třináctku Rubín. V zámecké restauraci můžete zahnat hlad a oslavanským pivem zažehnat žízeň. Dobrým důvodem, proč se vydat do Oslavan na rodinný výlet, je areál Kukla a Permonium. Těžní věž a celý areál bývalého dolu Kukla z roku 1914 je kulturní památkou a byl restaurován v roce 2013. V areálu vznikl i zážitkový park pro děti i dospělé Permonium s lanovým centrem a s interaktivní hrou Magic Permon, řízenou moderními informačními technologiemi. Hrou účastníci vstřebávají znalosti, dovednosti, rozvíjejí logické myšlení a musí prokázat zdatnost i odvahu. Nádherná je vyhlídka z těžní věže.

Město je pro region též významné z hlediska cyklistiky. Jednak se odtud můžete vydat na nově vybudovanou 3 km dlouhou asfaltovou cyklostezku „Miloše Musila“, která propojuje město s Ivančicemi a opomenout nemůžeme ani tradiční společné vyjížďky na cyklostezkách, odemykání Templářské cyklostezky, vyjížďka po Pivovarské, po Hornické a zamykání Templařské cyklostezky. Start a cíl je na zámku.

3D PROHLÍDKA

Nejvýznamnější každoroční akce v obci:

Odemykání Templářské cyklostezky 1. května, Karmelská pouť vždy kolem 16. července, padochovské hody v srpnu, vyjížďka po Pivovarské cyklostezce poslední sobotu v srpnu, Oslavanské historické slavnosti druhý víkend v září (s vyjížďkou po Hornické cyklostezce), zamykání Templářské cyklostezky na sv. Václava (28.9.), Čertovský zámek s jarmarkem počátkem prosince.

 

oslavany kukla Oslavany - 4_Lipno Oslavany

Kontaktní údaje:

Město Oslavany
Nám. 13. prosince 51/2
664 12 Oslavany

Tel: 546 418 411
E-mail: podatelna.oslavany@iol.cz
www.oslavany-mesto.cz

Kulturní informační středisko (KIS Oslavany)
Tel.: 546 423 283
E-mail: kis.oslavany@post.cz